Democracy

MORGAN MOJIH

Sure,economy ndio demon of death inashake existence yetu.Hatu-afford high cost ya kulive for that
hatupay.Na kama hatupay kulive then the opposite ina-happen,inasuck the life out of us.
Through hunger,depression na that poverty related Crime,hio uhalifu ikawaeka kwa situation ‘Video Call’
hawajui wakiwa ‘Prison’ ndio hao hu Face Time,leaders walichukua Oranges wakatutupia lemons na
mantra ya create create lemonade keep them nataka orange juice sio Lime.
Life inanipeleka siaka,sprinter?zii buh nmeanza ku RunOut of patien(ce)ts ka hosi iko kwa healthy society,
Economy inastagger in unison si tudemand sobriety,
Sanse hajaku-employ akikuona na dreadi timber anaskia nka unamshow soFireMe,
Na stand for justice 24/7 mnataka keja ikue na sofaYa ni?,hata hakuna dooh ya kuibuy naeza afford tu
stool hosi.
Jokes aside hii umbali so(funny)far ni God amenikeep alive,nkipray dead serotonin ita revive,happy na
pia nko Virtuous that’s why na reduce my time na ma harmfull de-vice.Na try ku-elevate,my mental
state,yako pia kwa ku-spread positivity si ya illness though nikispit. @MORGAN MOJIH

Related posts
Democracy

Shesia the Poet

Democracy

LET’S SPARK A YOUTH REVOLUTION

Democracy

Doing your part: Citizen’s role in promoting peace during elections

Democracy

Breaking the Shackles of Electoral Violence: Peaceful Elections as a Determinant of Kenya’s Socio-economic Well-being

Sign up for our Newsletter and
stay informed

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *